BU BLOGDA ARA

14 Mart 2018 Çarşamba

Cildimi Kurtaran Yöntem : 4 + 2+ 4 Yöntemi

Merhaba!
Cilt problemleriyle ezelden beri boğuşanları buraya alalım mı? Sebi Bebi 'den öğrendiğim cilt bakım yöntemiyle cildimi nasıl yenileyip, sorunlarımla baş etmeyi başardım uzun uzun anlatacağım size. 4+2+4 yöntemi uzak doğuluların mermer cilt bakım sırları arasında yer alan bir yöntem. Yöntemin özü dolaşımı hızlandırıp kan akışının yoğunlaşmasını sağlamak, cildi kirden arındırmak, daha sonra da cildi neme doyurarak elastikiyet kazandırmak. 

Aslında zaten çevre kirliliği ile fazlaca yorduğumuz cildimizi makyajla daha da yoruyoruz. Sanırım artık makyajla yatan kalmadı ama ben de geç olsa da fark ettim ki cildi arındırmak için yapılan yıkama işlemleri cildi temizlese de gerçek bir bakım niteliğinde değil.Bu yöntemi kullandıktan sonra bunu çok çok iyi anladım.Cildin üzerindeki fazlalığı alıyoruz,derinlerdeki kirler gömülmüş bir vaziyette olduğu gibi duruyor.Ama bu yöntem mucizeler yaratıyor. Hazırsanız neler yapmanız gerekiyor anlatmaya başlayayım.
Baştan söyleyeyim toplam 10 dk'nızı alacak bir cilt bakım yöntemi.Benim gibi tembeller pek sevmeyecek ama 2+1+2 şeklinde biraz kısaltabilirsiniz.Ben bazen öyle yapıyorum.

İlk Aşama (4 dk) : İlk aşamada amaç cilde masaj yaparak kan akışını hızlandırmak ve gözeneklerdeki kirleri yüzeye çıkarmak. Bunun için herhangi bir yağ gerekiyor.Kaş ve kirpikleri güçlendirmek için kullanılan yağlar dışındaki yağları kullanmanızı tavsiye ederim.Badem yağı gibi yağlar ayva tüylerini de güçlendirebilir. Ben Argan yağı görünümlü zeytin yağı kullanıyorum.Çünkü saf argan yağı diye satılan ürünü %90'ı zeytin yağı :) Siz de saf zeytin yağı kullanabilirsiniz. Elinize döktüğünüz yağ ile,4 dk boyunca yüzünüze masaj yapacaksınız. Dairesel hareketler kullanmaya özen gösterin. Özellikle gözeneklerinizin ve siyah noktalarınızın yoğun olduğu yerlere hafif bir baskı da uygulayabilirsiniz.  İşlemi uygularken cildinizin kızardığını ve gözeneklerinizin  yoğun olduğu bölgelerde elinize pütür pütür kirlerin geldiğini hissedeceksiniz.İkinci Aşama ( 2dk) : Bu aşamada yüz yıkama jeli yada krem bir yüz yıkama ürünü ile cildinizi temizlemeye başlayacaksınız. İşlem iki dakika sürecek.Cildinize hiç baskı yapmadan yüz yıkama ürününüzü dairesel hareketlerle tüm yüzünüze uygulamanız yeterli.

Üçüncü Aşama ( 4 dk): Bu aşamada ilk iki dakika boyunca yüzünüzü ılık su ile,yüzünüze su çarparak arındıracaksınız. Ilık su ile yıkamak cildin daha kolay arınmasını sağlayacak. Ve elinizle 6 dk boyunca ısıttığınız cildiniz birden soğuk suya maruz kalarak travmaya uğramasını engellemiş olacaksınız.Isı artışı damarları dilate eder yani genişletir, soğuk ise tam tersi daraltır. O yüzden geçişin nazik olması gerekir. Bu aşamanın ikinci iki dakikasında ise yüzünüze soğuk su çarpacaksınız. Bu da cildinizin gerilmesine ve gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olacak. 

Bu işlem sonrasında aynaya baktığınızda kırmızı bir yüz göreceksiniz. 10 dk içinde ise yumuşacık ama gergin ve pembe bir ciltle baş başa kalacaksınız. Uygulamadan sonra gece kremi sürerek taze bir cildin keyfini sürebilirsiniz. 

Bu yöntemi uyguladıktan sonra cildimdeki değişime inanamadım.Cilt lekelerim falan artık dert ettiğim şeyler değil ama gözenek ve siyah nokta problemim dayanılmayacak seviyedeydi. Cildim pütür pütürdü yaptığım makyajın bile kapatmayacağı bazı sorunlu bölgeler vardı.Şimdi pütürlü görüntüden eser yok, gözneklerim daha az göze çarpıyor.Burnumun üstündeki çilek görünüm azaldı.Yaptığım makyaj cildime daha güzel oturuyor ve daha hoş duruyor.

Elimi yanağıma sürdüğümde kratere dokunmuş gibi değil de pürüzsüz bir yüzeye dokunuyormuşum hissini yaşamak ne güzelmiş :) Haftada en az iki yada üç kez cildimi bu şekilde arındırıyorum. Gönül ister ki  her gün yıkayayım ama ezelden tembelim :)

Sevgiler..

4 yorum:

 1. Çok üşeniyorum yapmaya ama deneyeceğim

  YanıtlaSil
 2. Aaa, ben zaten en az 10 dakika cilt bakımı yapıyorum; e bari bu yöntemi de uygulayayım :) Çok teşekkürler paylaştığın için Gonca'cım, öperim!

  YanıtlaSil
 3. canım çok kıymetli bilgiler çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 4. Your blog looks beautiful. Nice post. :)
  Following you! Follow back?

  www.minnieart.blogspot.com

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için değerli , üşenmeyin yazın :)