BU BLOGDA ARA

5 Aralık 2017 Salı

Yeni Saç Bakım Rutinim // Farmasi Vitalizing Serisi - Garlic & Capixyl

Herkese merhaba!
Yeniden, yenilenen saç bakım rutinim ile karşınızdayım.Bir önceki rutinim yanlış kesim kurbanı ettiğim saçlarımı uzatmak için oluşturduğum bir rutindi.Orada kullandığım ürünleri hala seviyorum ama şimdiki sorunum boyadan yanmış yıpranmış saçlarım.


Saçlarım şu anda tek renk koyu kestane.Bundan önce açtırıp sarı gölgeler yaptırmıştım.O saçlarımı uzunca bir zaman kullandım. Ama deli başım akıllanmamış olacak ki, hassas bir dönemimde gene kuaförümün yakasına yapıştım.Gri sevdasına düşüp beynini yedim.Saçların cansız o kadar açarsam sıkıntı olur dedi ama dinlemedim.Gene insaflı davranıp tam gri değil gri-platin bir renk uyguladı.Ama gene de yandı saçlarım.Islanınca uçlarını çektiğimde lastik gibi uzayıp kopmaya başladı.

Uzatma hevesinde olduğum saçlarımı kırıklardan yanıklardan kurtarmak için sık sık kestirdiğime mi yanayım, yanık olan yerlerin cansız çatal çatal kötü görüntüsüne mi bilemedim. Uzatmaya yönelik rutinimi kurtarıp canladırmaya yönelik rutinle değiştirmekten başka yol bulamadım, öyle de yaptım.

Resmen yağlara ve maskelere abandım. Tek başına yeterli olmayacak gibi gelince de yeni arayışlara girdim.Aradığımı da buldum sonunda. Farmasi markasının Vitalizing serisinin sarımsaklı ve çörek otlu bakım setini alıp denemeye başladım.Önce yağ ve maskeyi bir umut almıştım.Memnun kalınca şampuanı da alıp rutinime ekledim.Serinin amacı yıpranmış saçları onarmak ve canlandırmak. Tam benim aradığım şey :) 
Farmasi Vitalizing Sarımsak Özlü Saç Bakım Yağı: Minicik bir şişede damlalıklı bir ürün.Bildiğiniz sarımsak yağı. Çok hafif yapılı bir ürün. Baya baya sarımsak kokusu var ama rahatsızlık veren bir koku değil,koku hassasiyetim olmasına rağmen beni çok rahatsız etmedi.Yağı saç diplerime masajla uyguluyorum, uçlara da uyguladıktan sonra saçlarımı ensemde toplayıp 20 dakika saçımda bekletiyorum.Bu süre içinde sarımsak kokusu ilk beş dakikadan sonra burna çalınmıyor.
Yağla ilgili en çok sevdiğim şey kolay arınıyor olması.İlk şampuanlamada saçtan arınıp gidiyor. Bu ürün adına çok büyük bir artı.Tek sıkıntı işe yüksek fiyatına göre miktarının az olması. Benim saçlarım kısa olmasına rağmen 5-6 damlalık yağ kullanıyorum her seferinde. Haftada iki kez uyguladığımı da düşünürseniz 30 ml'lik ürün kısa sürede biter. Neyse ki sık sık indirime giriyor. İndirimde gördükçe stok yapıyorum bende.
Farmasi Vitalizing Sarımsak & Capixyl Saç Bakım Maskesi: Bu maskenin içinde sarımsak özüne ek olarak capixyl ekstratı var. Yağın saf sarımsak kokusunun aksine misler gibi kokan orta kıvamlı bir maske. Kocaman plastik kavanozdaki maske az miktarda kullanıldığında bile yeterli olduğu için yağa göre bereketli bir ürün.Saç diplerine uygulanabiliyor olması benim için önemli.Çünkü saç ürünlerinin saç dibine uygulanmıyor olmasını hep manasız buluyorum :) Nemi alınmış tüm saça uygulanıp 3 dakika bekletiyorum. Sonra duruluyorum. Durularken saçlarıma değil de kadifeye dokunuyormuşum gibi hissediyorum kendimi.Yağa göre biraz daha zor arınıyor, saçları ağırlaştırmıyor, yağlanma süresine olumsuz etki etmiyor.Her gün kullanıma uygun.

Dip Not: Capixyl saç dökülmelerine karşı kullanılan çiçek özleriyle zenginleştirilmiş  bir ekstratmış. İçerik tam olarak şöyle : Water, Butylene Glycol, Dextran, Acetyl Tetrapeptide-3 and Trifolium Pratense (flower extract) 

Farmasi Vitalizing Sarımsak & Capixyl Şampuan: Şampuan içerisinde de maske gibi  sarımsak özü ve capixyl ekstratı var.Kremsi beyaz renkli ve sarımsağa rağmen yine maske gibi kokusu kötü olmayan bir şampuan.Güzel köpürüyor ve saçı nazik bir şekilde kirlerden arındırıyor.2 şampuanlama saçı temizlemek için yeterli oluyor. Saçlarım ince telli olduğu için hangi şampuanla yıkarsam yıkayayım karışıyor. Bu şampuanda karışma oranının bariz azaldığını hissettim.Son olarak pompalı ambalajları şampuanlar için pek uygun bulmuyorum, o yüzden ambalajı pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim.

Gelelim bu ürünleri kullandıktan sonra saçlarımda oluşan değişime; 
Ürünleri düzenli bir şekilde yaklaşık bir aydır kullanıyorum,bunu belirterek başlayayım.Saçlarımda gözlemlediğim sonuç ise;

* Sarımsak yağı saçlarımı parlatıp nispeten canlandırdı.
*Bu üçlüyü kullandığımdan beri saçlarım çok daha yumuşak,nemli ve güçlü.Kupkuru ve soluk saç görüntüsünden kurtuldum.
*Yıkama sonrası oluşan karışıklık ve zor taranma sorunu %90 azaldı.Kolay saç tarama spreyi kullanmayı bıraktım.Artık parmaklarımı saçlarımı taradıktan sonra kolayca saçlarımın arasından rahatlıkla geçirebiliyorum.
*Kullanım öncesi koparak dökülme ve dipten dökülme sorunum çok artmıştı.Şimdi saç dökülmem yok denecek kadar az. Şekillendirme sırasında dökülen saç tellerini sayabiliyorum, o kadar az yani.
*Saçlarım ısıya daha dayanıklı, düzleştirme sonrası oluşan yanık kokusunu hissetmiyorum.Ayrıca saçlarım çok daha kolay şekil alıyor ve sprey kullanmadan şeklini gün boyu koruyor.
*Boyadan yanan kısımlar tam onarıldı diyemem ama artık kuru ve tiftik görüntü yok denecek kadar az.
*Saçlarımın uzama hızında şahane bir artış yok  ama sanki bir tık daha çabuk uzuyorlar.

Daha ne olsun?

Farmasi markasının kullandığım bir çok ürününden memnun kaldım.Bu saç bakım ürünleri ise gerçekten çok işe yarıyor.Arkadaşlarım saçların ne kadar canlandı dedikçe gözlerimin içi parlıyor.Emek verilen bir şeyin olumlu sonuçlarını görmek şahane bir şey :)

Sevgiler..

2 yorum:

  1. tam bana göre sanırım ilk fırsatta bakacağım ..

    YanıtlaSil
  2. Bu serinin maskesini ben de denemiş ve beğenmiştim. Elimde ki maskeler bitince tekrar alabilirim . Özellikle sarımsak yağının içeriğini çok merak ettim :)

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için değerli , üşenmeyin yazın :)