BU BLOGDA ARA

27 Ekim 2015 Salı

Likit Ten Ürünleri En İyi Ne ile Uygulanır : Fırça? Sünger?

Ten ürünlerini uygulamak için onlarca fırçaya ihtiyaç var mı? Yoksa bir tek ürünle en iyi sonuca ulaşmak mümkün mü? Gereksiz harcamalardan kaçınmak, yada ayna önünde o mükemmel görüntüye kavuşmak için çok zaman harcamayı engellemek için bir kaç minik not düşmek istedim bloga. Unutmadan harika makyajlar yapmıyorum,ya da bu konuda kesinlikle otorite değilim. Gerçi makyaj konusunda kimsenin otorite olduğunu düşünmüyorum.Herkesin kendine has beğenileri,teknikleri var.Likit ten ürünlerini uygulamak için en iyi yöntem kişinin kendi belirlediği yöntemdir. Ancak kullanılan yardımcı, teknik kadar önemlidir. Mesela kedi dili fondöten fırçalarıyla, bir boyacı itinasıyla, asla fırça izi bırakmadan fondöten uygulayan insanlar biliyorum. Benim ise aldığım tüm kedi dili fırçalar maske uygularken kullanmak üzere kenara ayrıldı.Yani likit ten ürünlerinin en iyi nasıl uygulanacağının cevabını genelleyerek değil, kendimce anlatacağım.   
         

Bu yazıyı bir çok fondöten fırçası ve çeşitli süngerler denedikten sonra yazdım. Fırça alma takıntım, makul seviyede kaldığı için gerçekten şanslıyım. 

Fırçalarla fondöten uygularken; fırça izi kalması,ürünü homojen dağıtamama, ürünü tenle bütünleştirememe gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fırçaların en kötü yanı, ürünü pıt pıt tampon hareketlerle değil de daha çok sürterek dağıtmak. Eğer tampon hareketle uygulamak isterseniz de, fondöteni uygulama süreniz uzuyor. Sonuç itibariyle böyle bir uygulama da hiç pratik değil. 

Real techniques Expert Face fırça ve onun ayarındaki fırçalar (sık ve kısa kıllı, tok fırçalar) likit fondöten ve bb kremler gibi likit ürünleri uygulamakta oldukça başarılılar. Ürünü güzel dağıtıyor, fırça izi riskini minumum seviyede tutuyorlar.Fakat uyguladığınız ürün kıvamlı ve zor dağılan bir ürün ise işiniz biraz zorlaşıyor. Ürünü inceltip tene tam olarak oturtmak çok zahmetli bir hal oluyor.Dalgalanmalar oluşmadan uygulamak zahmetli olduğu gibi, ürün tene zaman zaman tam oturmadığı için 3-4 saat sonra, fondöten fazlalıklarının olduğu yerler tüm çıplaklığıyla göz önüne seriliyor.


Stipling tarzı fırçalar ( Uzun ve  seyrek kıllı, esnek fırçalar ) sadece ince yapılı fondötenleri ve bb kremleri uygulamak için tercih edilebilir.Bu fırçaları ürüne batırarak değil, teninize sürdüğünüz ürünü hızlı dairesel hareketlerle, uygulamanız gerekiyor.Zaten genel olarak fırça izi bırakmaya çok müsaitler, fırçanın ucunu ürüne batırarak çok fazla kirletir ve ıslatırsanız asla iyi bir uygulama yapamazsınız. Yoğun kapatıcılık istediğiniz zaman asla bu fırçalara baş vurmayın. Krem allık ve likit kontür ürünlerini uygulamak için  kullanırsanız,bu fırçalardan memnun kalırsınız. 

Bende bu tarz üç fırça var, en başarısızı Flormar'a ait.  Bu fırçayla fondöten uygulamak imkansız, Real Techniques Stippling ise orta karar bir ürün ama alın diye öneride bulunmam. En severek kullandığım ise Watsons'larda satılan True Spirit markasına ait. 

Kedi dili fondöten fırçaları ise basık,ince sert kıllı fırçalar. Burada fotoğrafı yok ama ben zaten fondöten uygulamak için kullanmıyorum.Bu fırçalarla uygulama yaparken aynı yöne doğru,çapraz çizgiler çizerek ve  fırçanın iki tarafını dönüşümlü olarak kullanmanız gerekiyor. Bir tarafını ürüne batırıp ürünü tene uygulamak için, diğer temiz tarafını da homojen dağılımı sağlamak, ürün fazlalıklarını ve fırça izlerini elimine etmek için kullanmalısınız.


Fırçalarla ilgili söyleyeceklerim bu kadar.Gelelim birbirinden şeker rengarenk süngerlere. Bir çok markanın, çeşitli şekillerde ve boyutlarda süngerleri var. Yumurta şeklinde olanlar genel olarak en kullanışlı süngerler.Bu tarz süngerler geniş, yuvarlak kısmıyla tüm yüze, sivri ucuyla burun kenarlarına ve göz altlarına kolayca uygulama yapmaya olanak sağlıyor. 

Yumurta şeklindeki en meşhur sünger, yukarıdaki görselde gördüğünüz pembe Beauty Blender. Diğer sarı olan ise şurada bahsettiğim uygun fiyatlı favori süngerim Monteil Makyaj süngeri. 

Doğru makyaj süngeri likit ten ürünlerini uygulamak için en uygun ürün bence.Süngerler, fırçalarla uygulama yapıldığında karşılaşılan en büyük sorun olan fırça izi sorununu, tamamen ortadan kaldırıyor.Ürünü tampon hareketlerle uygulamaya olanak sağladığı için gözenekleri kapatmakta daha başarılı.Ürün kapatıcılığı kesinlikle artırıyor.Süngerle uygulama sonrası tene çok iyi oturan ürünün kalıcılığı da daha iyi oluyor. 

Süngerle ıslak uygulama yapmak da mümkün olduğu için, ürünleri inceltip daha canlı ve doğal bir görünüm elde etmek de mümkün. 


Benim düşüncem harika bir ten makyajı için kesinlikle uygun bir sünger kullanılmalı. Islak ya da kuru kullanmak size kalmış. İsterseniz makyaj bloglarında bol bol okuduğunuz meşhur  Beauty Blender'ı, isterseniz benim gibi uygun fiyatlı muadil ürünleri tercih edin, makyajınızı doğru süngere emanet ederseniz, eliniz fırçalara bir daha asla uzanmayacak.Makyaj süngeri önerilerinize açığım ^^Sevgiler..

3 yorum:

 1. bazen fırça bazen sünger ile uygulama yapıyorum genelde deneyerek o ürün için en doğrusunu bulurum ama aynı ürün için tek bir fırça ya da süngere de bağlanıp kalmam ..

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş :D
  www.ciddiolamiyorum.blogspot.com blogumu ziyaret ederseniz ve çekilişime katılırsanız çok mutlu olurum :)

  YanıtlaSil
 3. Ben fondotenleri fırçayla uygulamayı bırakalı çok oldu hergün temizlemedikçe çok sağlıksız olduğunu düşünüyorum...Çayı bile iki gün bırak küfleniyor (işyerinde başıma geldi :D )..Fırça kullanmayı bıraktım bırakalı sivilcem bitti çok şükür:)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için değerli , üşenmeyin yazın :)