BU BLOGDA ARA

10 Kasım 2013 Pazar

Bugün Günlerden Mustafa Kemal ATATÜRK

Kısaca ATATÜRK;
Mustafa Kemal Atatürk (19 Mayıs 1881, Selânik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk siyasetçi, asker ve devlet adamıTürkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına önderlik yapmış ve TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı seçilmiştir. Osmanlı mirlivası ve Türkiye'nin iki mareşalinden biridir. 1919 yılında başlattığı Kurtuluş Savaşı'nın önderliğini yapmış; daha sonra, modern Türkiye'yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir.[1] Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Ordusu'nda subay olarak görev yapmış; Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde, "Gazi" unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.[1] Cumhuriyet Halk Partisi'ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur.[2] 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı olan Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.[1]. (VİKİPEDİ)

TAMAMI İÇİN bakınız..
BENİM İÇİN;
ATATÜRK duvarımızda asılı asalet dolu resmiyle,babamdan sonra evimize giren ilk erkek!
ATATÜRK kula kulluk etmeyen,edilmesine müsaade etmeyen ÖZGÜRLÜK abidesi!
ATATÜRK bana ve tüm kadınlara 'kadınlık haklarını' veren güzel insan!
ATATÜRK devrimleriyle kimilerinin çıkarlarını 'deviren', anlayana insan gibi yaşama hakkı veren, adam gibi adam!
ATATÜRK benim babam! 

Sana söz, ülkemin kurucusu,özgürlüğümün mimarı,yüreğimdeki kocaman sevgi,sönmeyen ateş! Eğer ben bu vatanın ve senin evladınsam benden doğan,yanımda duran herkes seni  bilecek,tanıyacak,yaşatacak,saygı duyacak ve sonsuz sevecek!


UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ,UNUTTURMAYACAĞIZ..
RUHUN ŞAD,MEKANIN CENNET OLSUN...
1 yorum:

  1. Cok guzel bir paylasim. Kalbine, eline saglik :) Ayrica diger postlarinida okuyorum su anda :) seni takibe aldim. Banada beklerim :)

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için değerli , üşenmeyin yazın :)